فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد

3 فرآیند اصلی بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد در محل

فرآیند اصلی بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد به سه بخش تقسیم می‌شود. در صورتی که این سه مرحله به درستی صورت گیرد آسفالت نهایی کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت و طول عمر آن به بیشترین حد ممکن خواهد رسید. با وجود اینکه آسفالت یکی از قدیمی‌ترین فناوری‌های روکش در جهان است و تولید آن به سال‌ها پیش بازمیگردد اما پیشرفت در زمینه روسازی آسفالت همچنان ادامه دارد. ما به یافتن راه‌های جدید برای ساخت آسفالت سریع‌تر و آسان‌تر و همچنین یافتن راه‌های جدید برای ایمن‌تر کردن آن برای مردم و محیط زیست ادامه می‌دهیم.

امروزه، فرآیندهای آسفالت مبتنی بر احیا و بازیافت، پایه و اساس اکثر آسفالت‌کارهای مدرن با تکنیک ها و تجهیزات تخصصی است. اگر درباره فرآیند ساخت آسفالت مدرن کنجکاو هستید در این مقاله از شرکت آسفالت ماکادام شرق قرار است ۳ فرآیند اصلی ساخت آسفالت باکیفیت را برای شما شرح دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

مرحله اول – آسیاب کردن آسفالت

مرحله اول از فرآیند اصلی بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد مرحله آسیاب کردن است، این مراحله شامل خرد کردن روسازی موجود است و توسط ماشین‌های مخصوص انجام می‌شوند. در مرحله آسیاب لایه رویی بستر جاده یا خیابان توسط این ماشین‌ها کنده می‌شود تا از آن برای تولید آسفالت جدید استفاده شود.

این ماشین مخصوص که عملکردی مانند رنده دارد، به آرامی در خیابان حرکت می کند و توسط تیغه‌های خود سطح بالایی آسفالت را از مسیر جدا می‌کند. پس از اینکه این ماشین سرتاسر مسیر را طی کرد و روسازی را به صورت کامل شخم زد این آسفالت‌های کنده شده بار کامیون می‌شوند تا به کارخانه برده شده و برای تهیه آسفالت بازیافتی آماده شوند.

فرآیند آسیاب، پایه زیرین را دست نخورده باقی می‌گذارد، بنابراین آسفالت جدید می‌تواند روی آن نصب شود و سطح صاف و جدیدی ایجاد کند که در زمان و هزینه یک پروژه روسازی صرفه‌جویی می‌کند. علاوه بر این، بازیافت سطح بالایی قدیمی و دور زدن بازسازی کامل مزایای زیست محیطی زیادیی دارد.

بیشتر بخوانید: مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی و فرآیند بازیافت روسازی

مرحله دوم بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد – هموارسازی مسیر

مرحله دوم فرآیند اصلی بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد مرحله پودر کردن است که شباهت زیادی به مرحله آسیاب دارد، زیرا در این مرحله نیز یک ماشین بزرگ در امتداد جاده حرکت می کند و آسفالت موجود را می کند. بر خلاف مرحله آسیاب، آسفالت‌هایی که در این مرحله جدا می‌شوند برای ساخت آسفالت به کار نمی‌روند و در واقع این مرحله برای این است که سطح زمین برای استفاده از روسازی مجدد هموار شود.

توجه داشته باشید که در این مراحل به لایه‌های زیرین صدمه‌ای رسانده نمی‌شود تا تنها روسازی مسیر نیاز به آسفالت مجدد داشته باشد تا هم در استفاده از مواد طبیعی و هم در بودجه مورد نیاز برای انجام پروژه‌های بازسازی مسیر کاهش پیدا کند. پس از اتمام این مرحله زمین آماده روسازی مجدد است و در این زمان آسفالت بازیافت شده که از کارخانه بازگشته است و یا در کارگاه‌هایی در محل ساخته شده است برای نصب آماده می‌شود.

بیشتر بخوانید: بازیافت آسفالت سرد چیست؟

مرحله سوم تثبیت آسفالت

در این مرحله از بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد، آسفالت جدید برروی مسیر قرار داده می‌شود و سپس توسط ماشین‌های غلطک صاف شده و تحت فشار قرار داده می‌شود تا به خوبی به زمین بچسپد، این آسفالت برای سخت شدن نیاز به یک روز کامل زمان یا بیشتر دارد و از این رو این مرحله نیز حساسیت بالایی دارد، در صورتی که پیش از سخت شدن کامل مسیر از آن استفاده شود روسازی دچار آسیب دائمی می‌شود و تمامی فرآیندهای بالا باید مجددا انجام گیرد.

پس از گذشت مدت زمان لازم برای سخت شدن مسیر، نتیجه ماراحل گفته شده یک جاده آسفالته بازسازی شده است که با استفاده از حداقل مواد جدید ساخته شده است، اما به همان اندازه قوی و قابل اعتماد است و هیچ تفاوتی از نظر مقاومت و طول عمر با آسفالت‌های دیگر ندارد. اما همانطور که گفته شد صرفه‌جویی‌های فراوانی در استفاده از مواد طبیعی و هزینه‌های پروژه صورت گرفته است. همچنین شاید بد نباشد بدانید که به دلیل اینکه آسفالت سرد بازیافتی به قیر بسیار کمتری نیاز دارد گرمایش تولید شده در این روش نیز بسیار کمتر است و استفاده از این آسفالت به کاهش مشکل گرمایش زمین نیز کمک فراوانی می‌کند.

در چه فصولی از سال می‌توان از آسفالت بازیافت شده استفاه کرد؟

حال که با فرآیند اصلی بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد آشنا شدید می‌خواهیم به بررسی زمان‌هایی بپردازیم که می‌توان از آسفالت بازیافت شده که به آن آسفالت سرد بازیافتی نیز می‌گویند استفاده کرد. اگر تاکنون مراحل استفاده از آسفالت تازه را دیده باشید حتما متوجه شده‌اید که این ‌کار همواره در فصول گرم سال صورت می‌گیرد. در واقع برای نصب آسفالت گرم دمای هوا نباید کم باشد همچنین پیش از اجرای پروژه نصب آن باید از تغییرات آب و هوایی مطلع شد تا احتمال بارش باران یا یخ زدگی وجود نداشته باشد. در صورت عدم رعایت این موارد و در صورتی که دمای هوا به کمتر از حد مجاز برسد آسفالت نهایی کیفیت مطلوبی پیدا نخواهد کرد.

اما آسفالت سرد بازیافت شده برخلاف آسفالت گرم قابلیت نصب در فصول سرد سال را نیز دارد. همین ویژگی باعث می‌شود که کارخانه‌ها آسفالت سرد بازیافتی را انبار می‌کنند تا از آن برای نصب در فصول سرد سال استفاده کنند. همین ویژگی آسفالت بازیافتی باعث می‌شود که در صورت ایجاد خرابی در روسازی مسیرها در پاییز و زمستان بتوان آن‌ها را فورا تعمیر کرد و نیازی به صبر کردن تا فصل بهار نباشد. این خصلت آسفالت بازیافت شده به دلیل تفاوت در ساختار اصلی آن است و یکی از ویژگی‌های مهم و اصلی آن به شمار می‌رود.

آیا آسفالت بازیافت شده کیفیت آسفالت تازه را دارد؟

حال که با شما درباره مراحل بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد صحبت کردیم شاید برایتان سوال به وجود آمده باشد که آیا این آسفالت دقیقا کیفیتی مشابه به آسفالت تازه دارد یا نه. باید به شما بگوییم که اگر مراحل ذکر شده با دقت صورت گیرند و فرآیند بازیافت آسفالت توسط افرادی صورت گیرد که توانایی خوبی در انجام این کار داشته باشند نه تنها کیفیت آسفالت تولید شده توانایی رقابت با آسفالت تازه را دارد بلکه حتی می‌تواند کیفیتی بیشتر از آن نیز داشته باشد. از این رو توجه داشته باشید که تولید و نصب آسفالت را به افرادی بسپارید که توانایی خوبی در این زمینه داشته باشند و نمونه کارهای خوبی را در این زمینه به ثمر رسانده باشند.

ما در ماکادام در این زمینه چه فعالیتی داریم؟

مجموعه ماکادام نیز قدمت زیادی در زمینه تولید و اجرای آسفالت دارد و با درک کامل مزایای استفاده از بازیافت در این صنعت سال‌های زیادی است که در زمینه بازیافت آسفالت سرد فعالیت جدی دارد، آسفالت سرد بازیافتی مزایای فراوانی دارد که در مقاله‌های پیشین درباره آن‌ها کمی صحبت کردیم. این مجموعه گواهینامه‌ها و تقدیرنامه‌های بسیاری را در زمینه تولیدات آسفالت اخذ کرده است که همین مسئله نشان از کیفیت بالای کار این مجموعه چه در زمینه تولید آسفالت بازیافتی و چه در زمینه تولید آسفالت بکر دارد.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و از مطالعه آن لذت برده باشید. فراموش نکنید که ما را از نظرات ارزشمند خود آگاه کنید و اگر تجربه‌ای در زمینه استفاده از آسفالت سرد بازیافت شده دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید.