فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
بازیافت آسفالت سرد

بازیافت آسفالت سرد چیست؟

منظور از بازیافت آسفالت سرد کلیه اقدامات مربوط به شخم زدن، کندن و یا خرد کردن مصالح لایه آسفالتی است، این اقدام که معمولا در زمان تعمیر انواع آسیب‌های وارد شده به آسفالت صورت می‌گیرد مزایای زیادی از جمله صرفه‌جویی در استفاده از منابع طبیعی و کمک به حفظ محیط زیست دارد. این اقدام همچنین موجب کاهش هزینه‌های کلی بازسازی نیز می‌شود. با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی کامل ویژگی‌های استفاده از بازیافت آسفالت سرد بپردازیم.

مهم‌ترین ویژگی‌های بازیافت سرد آسفالت

همانطور که گفته شد بازیافت آسفالت سرد ویژگی‌های مثبت زیادی دارد، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این بازیافت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. این عمل باعث حفظ منابع طبیعی با استفاده مجدد از مصالح موجود می‌شود.
  2. استفاده از بازیافت سرد باعث کاهش آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود.
  3. این عمل باعث کاهش محسوس هزینه‌های بازسازی آسفالت می‌شود.
  4. استفاده از این روش برای ترمیم راه‌ها نیازی به تاسیس راه دسترسی انحرافی برای استفاده‌کنندگان از مسیر ندارد و بدین ترتیب باعث کاهش حجم ترافیک در زمان انجام پروژه بازسازی می‌گردد.

تفاوت میان بازیافت درجا و کارخانه‌ای

بازیافت آسفالت سرد به طور کلی به دو طریق بازیافت درجا و بازیافت کارخانه‌ای صورت می‌گیرد. همانطور که احتمالا از نام این دو روش متوجه شده‌اید روش بازیافت درجا روشی است که در آن بازیافت در همان محل انجام پروژه صورت می‌گیرد برخلاف روش کارخانه‌ای که در آن برای بازیافت، آسفالت به کارخانه بازمی‌گردد. در زمان انجام پروژه بازیافت انتخاب روش صحیح بازیافت از طریق آزمایش‌هایی دقیق با استفاده از نمونه‌گیری قشرهای آسفالتی صورت می‌گیرد تا مناسب‌ترین روش براساس شرایط روسازی و زیرسازی موجود انتخاب شود.

یکی از مزایای مهم استفاده از روش بازیافت درجا آسفالت سرد را می‌توان کاهش مدت انجام پروژه بازسازی دانست که باعث می‌شود مسیر در مدت زمان بسیار کمتری به حالت عادی خود برای استفاده رانندگان بازگردد، از این رو معمولا در شرایطی که استفاده از روش بازیافت درجا میسر و مفید باشد معمولا انتخاب اولیه مهندسان پروژه همین روش خواهد بود.

انواع کاربرد استفاده از بازیافت

بازیافت آسفالت جدا از کاربرد در زمینه بازسازی راه‌ها در زمینه‌های دیگری نیز مفید است، برای مثال از آسفالت سرد بازیافت شده در ساخت راه‌های جدید نیز استفاده می‌شود همچنین در مواردی خاص این نوع از آسفالت در کف مکانهای ورزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته استفاده از این آسفالت برای راه‌سازی مشروط بر این است که تمامی معیارهای طراحی مسیر برای آن رعایت شود. برای مثال میزان ترافیک مسیر در انتخاب آسفالت مورد استفاده بسیار مهم و حائذ اهمیت است.

اما کیفیت آسفالت بازیافت شده نیز براساس نحوه بازیافت آن است، در زمان استفاده از این نوع آسفالت مخلوط‌های آسفالت با قیرهای محول غلیظی ترکیب می‌شوند. این عمل باید در حرارت ۹۵ درجه سانتی گراد انجام گیرد و اجرای درست مراحل اینکار در کنار استفاده از قیر باکیفیت باعث افزایش کیفیت آسفالت نهایی می‌شوند. در این مرحله شرایط دمای محیط در زمان شخم زدن آسفالت نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است.

در نهایت بد نیست اشاره کنیم که فرآیند بازیافت آسفالت معمولا در اواخر تابستان و اوایل پاییز صورت می‌گیرد. البته نیازی به استفاده سریع از این آسفالت نیست و در موارد زیادی آسفالت بازیافت شده را برای استفاده در ماه‌های سرد سال ذخیره سازی می‌کنند. شرکت ماکادام شرق نیز یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه بازیافت آسفالت سرد به شمار می‌رود و در تلاش است با این روش سهمی هرچند کوچک در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی داشته باشد.

امیدواریم که تا کنون توانسته باشیم در این مهم به صورت موفق و تاثیرگذار عمل کرده باشیم، از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاس‌گزاریم. لطفا ما را از نظرات ارزشمند خود درباره بازیافت آسفالت از طریق بخش نظرات این مطلب مطلع کنید.