فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
آسفالت مخلوط سرد

آسفالت مخلوط سرد راهی عالی برای تعمیر چاله های خیابانی

یکی از ویژگی‌های اصلی آسفالت مخلوط سرد را می‌توان استفاده از آن به عنوان یک راه‌حل مناسب و خوش قیمت برای رفع چاله‌های خیابان‌ها دانست. خیابان‌های پرتردد معمولا پس از مدتی استفاده دچار فرسودگی ناشی از ترافیک سنگین و آب و هوا شده و دچار ترک‌ها و چاله‌هایی می‌شوند. هرچه ترافیک سنگین‌تری در طول زمان برروی یک سطح آسفالت حرکت کنند و هرچه بیشتر ماشین‌های سنگین نظیر کامیون از یک مسیر تردد داشته باشند آسفالت آن مسیر زودتر دچار خرابی می‌شود. برای حل این مشکلات راه‌حل بسیار ساده‌ای وجود دارد و آن استفاده از آسفالت سرد است، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا به بررسی این آسفالت و فواید استفاده از آن بپردازیم.

تاثیر آب و هوا بر خرابی آسفالت

با نوسانات شدید دما در شرایط آب و هوایی نامناسب، حتی کوچکترین شکاف‌ها می توانند جاده‌ها را دچار آسیب‌های فراوانی کنند. بیشترین آسیب در اواخر زمستان یا اوایل بهار در نتیجه یخ زدگی و ذوب مداوم ظاهر می شود که روسازی را ضعیف می کند. به طور معمول بهتر است که ترک‌های به وجود آمده به سرعت اصلاح شوند زیرا هرچه زمان بیشتری این ترک‌ها به حال خود رها شوند هزینه تعمیر نیز افزایش پیدا می‌کند. هنگامی که ترک‌ها و چاله‌ها فصل به فصل بدون توجه باقی می مانند، نه تنها بزرگتر می شوند، بلکه می توانند آسیب جدی به یکپارچگی ساختاری زیرپایه وارد کنند. برای جلوگیری از تعمیرات پرهزینه و دردسرهای آتی، باید فوراً به آسیب‌ها رسیدگی کرد.

یکی از مشکلات اصلی در اصلاح چاله‌ها و ترک‌های مسیر این است که بیشتر مخلوط‌های آسفالتی که برای تعمیر می‌توان از آن‌ها استفاده کرد برای استفاده صحیح نیاز به دمای نسبتا گرمی دارند، همین موضوع باعث می‌شود که ترک‌هایی که در فصل سرما به وجود می‌آیند را نتوان به سرعت حل کرد تا زمانی که آسیب‌ها زیاد شوند و هزینه تعمیر افزایش قابل توجهی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: آسفالت میکروسرفیسینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از آسفالت مخلوط سرد

آسفالت مخلوط سرد یک راه‌حل عالی برای مشکلات ذکر شده در بند پیش به شمار می‌رود، این آسفالت می‌تواند به صورت سرد و در دمای پایین نیز استفاده شود که باعث می‌شود بتوانید در هر زمانی که نیاز بود به تعمیرات در خیابان‌ها و جاده‌ها بپردازید. استفاده از این آسفالت نیز بسیار سریع است و نصب آن سریع‌تر از آسفالت‌های معمولی انجام می‌شود. این نوع آسفالت فواید زیادی دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

فواید مخلوط سرد آسفالت

آسفالت مخلوط سرد منحصر به فرد است زیرا برای انعطاف پذیری نیازی به حرارت ندارد و به دلیل مواد افزودنی، مخلوط حدود شش ماه نرم می ماند. این نرمی شش ماهه به شرکت‌های تولیدکننده آسفالت اجازه می دهد تا بتوانند آن را ذخیره کرده و به راحتی آن را برای استفاده در طول سال انبار کنند. مخلوط سرد در هوای سرد و گرم قابل استفاده و موثر است و به شما این امکان را می دهد که در هر زمان از سال به سرعت مشکلات آسفالت‌های خیابانی را برطرف کنید.

فرآیند تولید این آسفالت نیز ساده است و می توان آن را در هر زمانی از سال ساخت. آسفالت مخلوط سرد از یک تراشه یک چهارم اینچی و روغن اختصاصی ساخته شده است که به آسفالت اجازه می دهد نرم بماند و آن را قادر می سازد به طور فعال آب را دفع کند. به همین دلیل، آسفالت رطوبت باقیمانده در چاله را به درون آسفالت راه نمی دهد و به همین دلیل دچار ترک نمی‌شود، که این ویژگی به نوبه خود به مخلوط سرد آسفالت کمک می کند تا بهتر به آسفالت قدیمی جاده بچسبد. با توجه به اینکه شرکت آسفالت ماکادام شرق خود صاحب یک کارخانه تولید آسفالت است، از این رو می‌تواند آسفالت سرد را با کیفیت بسیار بالایی برای استفاده در پروژه‌های شما آماده سازد.

فواید زیست محیطی استفاده از مخلوط آسفالت سرد

جدا از فوایدی که در بالاتر برای استفاده از آسفالت مخلوط سرد نام بردیم باید بگوییم که استفاده از این آسفالت کم شایانی به محیط زیست می‌کند. کمک اول در این است که آسفالت سرد را می‌توان از آسفالت بازیافتی نیز تهیه کرد. شرکت ماکادام آسفالت شرق خود در زمینه بازیافت آسفالت نیز فعالیت دارد. بازیافت آسفالت قدیمی کاهش قابل توجهی در استفاده از منابع طبیعی دارد که باعث حفظ محیط زیست می‌گردد.

در حال حاضر با توجه به مشکلات فراوانی که برای اکوسیستم کره زمین در حال رخ دادن است و وجود بحران گرمایش زمین تولید و عرضه و استفاده از آسفالت سرد بازیافت شده کمک می‌کند محیط زیست زمین آسیب کمتری ببیند. این کمک کوچک زمانی قابل توجه است که استفاده از این آسفالت بیشتر از پیش گردد و تا حد امکان از آسفالت بازیافتی در پروژه‌ها استفاده گردد.

همچنین این آسفالت یک ویژگی‌ مهم دیگر نیز دارد و آن در این است که این آسفالت برخلاف آسفالت گرم در زمان تولید نیاز به گرمای زیادی ندارد، حال با توجه به تولید بسیار فراوان آسفالت در جهان می‌توان به راحتی متوجه شد که استفاده از آسفالت سرد می‌تواند کمک زیادی به کاهش گرمایش زمین کند. این آسفالت با آسفالت گرم از مواد تشکیل دهنده اصلی یکسانی بهره می‌گیرند و می‌توان تنها تفاوت آن را با آسفالت گرم در نحوه ساخت آن دانست. کشور ایران نیز سال‌ها است که در زمینه استفاده از آسفالت سرد و بازیافت آسفالت فعالیت گسترده‌ای دارد و در این صنعت حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

بیشتر بخوانید: حفاظت از آسفالت در فصل سرما با ۳ راه تعمیر و نگهداری ساده

چرا نمی‌توان آسفالت گرم را بازیافت کرد

با مطالعه اطلاعات بالا شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا نمی‌توان آسفالت گرم را نیز بازیافت کرد تا از فواید کمک به محیط زیست در آن بهره گرفت، باید بگوییم علت این مسئله در این است یکی از تفاوت‌های اصلی آسفالت گرم با آسفالت سرد در این است که آسفالت گرم قابلیت جابجایی و نگهداری ندارد و باید فورا از آن استفاده کرد.

اما همانطور که پیشتر به آن اشاره شد آسفالت سرد را می‌توان تا ماه‌ها پس از تولید استفاده کرد،‌ در واقع می‌توان این آسفالت را شش ماه نگهداری کرد، این موضوع باعث شده است که بتوان آسفالت سرد را در ماه‌های گرم سال تهیه کرد و آن را برای استفاده در ماه‌های سرد سال نیز انبار کرد و به همین دلیل است که بازیافت آسفالت به روش سرد صورت می‌گیرد تا بتوان آن‌ را برای استفاده در محل مورد نظر جابجا کرد. آسفالت سرد را می‌توان در تمامی لایه‌های آسفالت مورد استفاده قرار داد البته به شرط آن‌ که تمامی اصول رعایت شوند و شرایط جاده به درستی سنجیده شوند.

در صورتی که یک شرکت با تجربه و مجهز تمامی شرایط کار را محیا کند می‌توان از آسفالت سرد برای بسیاری از مسیرهای موجود در کشورها استفاده کرد تا محیط زیست خسارت کمتری از راه‌سازی ببیند. در صورتی که نیاز به مشاوره درباره امکان استفاده از آسفالت سرد بازیافتی را دارید می‌توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید و راهنمایی‌های لازم را از مجموعه ما دریافت کنید.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و از مطالعه آن لذت برده باشید. اگر شما نیز تجربه‌ای از استفاده از آسفالت سرد چه در کاربردهای خانگی و چه در استفاده‌های گسترده‌تر دارید آن را با ما درمیان بگذارید. فراموش نکنید که نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر خوانندگان این سایت درمیان بگذارید.