فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
 • Mehran
 • بدون دیدگاه

پارکینگ بتنی در مقابل پارکینگ آسفالت کدام یک بهتر است؟

همانطور که می‌دانید در پروژه‌هایی که در آن‌ها پارکینگ‌های عمومی ساخته می‌شود دو انتخاب اصلی وجود دارد. یکی پارکینگ بتنی و در مقابل آن پارکینگ آسفالت. باید بگوییم که هرکدام از این انتخاب‌ها مزایا و معایب خود را دارند و اینکه در پروژه خود از کدام مورد استفاده کنیم کاملا بستگی به پروژه دارد و نمی‌توان به طور قطع یک روش را بهتر از دیگری دانست. در ادامه ما سعی خواهیم کرد که مزایا و معایب هرکدام از این لایه‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم تا بتوانیم به یک انتخاب درست برای پروژه‌ها برسیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

مزیت استفاده از پارکینگ بتنی در مقابل پارکینگ آسفالت

در ادامه می‌خواهیم به بررسی مزیت‌های استفاده از پارکینگ بتنی را به شما بگوییم و در ادامه برای انتخاب نوع مقابل آن یعنی پارکینگ آسفالت نیز مزایایی را برایتان خواهیم شمرد. سه مزیت اصلی استفاده از بتن برای ساخت پارکینگ را می‌توان موارد زیر دانست:

 1. در هوای گرم بهتر است: در مناطق گرمتر و با آب و هوای جنوبی، یک پارکینگ بتنی انتخاب بهتری است. پارکینگ آسفالت در گرمای شدید نرم شده و روغنی می شود. این مورد شاید در شهر تهران زیاد به چشم نیاید اما برای شهرهای جنوبی کشورمان که در فصل تابستان گرمای بسیار زیادی دارند این نکته حائذ اهمیت است و باید در تصمیم گیری لحاظ شود. گرمای زیاد می‌تواند باعث خرابی آسفالت در اثر فشار چرخ خودروها شود مخصوصا اگر خودروهای سنگین نیز برروی آن حرکت کنند.
 2. نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد: یک پارکینگ بتنی طول عمر بالایی دارد و تعمیر و نگهداری نسبتاً کمی دارد و فقط به آب بندی مفصل و تمیز کردن سالانه نیاز دارد. از این رو اگر می‌خواهید کمترین هزینه را برای تعمیر سالانه روسازی پارکینگ در نظر بگیرید بتن می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.
 3. گزینه های طراحی بیشتری در اختیارتان می‌گذارد: پارکینگ های بتنی گزینه های طراحی زیادی در نظر رنگ و بافت دارند. از این رو اگر در پروژه خود به دنبال استفاده از رنگ و یا طرحی خاص برای روسازی پارکینگ هستید و زیبایی آن برایتان مهم است بتن می‌تواند انتخاب اصلی شما باشد.

مزیت استفاده از پارکینگ آسفالت در مقابل پارکینگ بتنی

حال که با مزیت‌های برتری استفاده از پارکینگ بتنی در مقابل پارکینگ آسفالت آشنا شدید باید پیش از آن‌که بتوانیم تصمیم دقیقی اتخاذ کنیم از مزیت‌های استفاده از آسفالت برای اجرای پروژه‌های پارکینگ نیز باخبر شویم. در ادامه سه مزیت اصلی استفاده آسفالت را به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. نصب سریع‌تر و هزینه کمتر: یک پارکینگ آسفالت معمولاً فقط در عرض چند روز آماده می‌شود. اکثر پارکینگ‌های عمومی را می‌توان ظرف مدت دو روز آماده استفاده کرد. در حالی که در طرف مقابل بتن دو برابر زمان بیشتری برای نصب احتیاج دارد و پس از نصب نیز زمان بیشتری نیاز دارد تا سخت شود و بتوان از آن استفاده کرد. از این جهت با توجه به حجم کاری که برای روسازی بتن مورد نیاز است باید بگوییم که بتن هزینه بسیار بیشتری برای اجرا نیاز دارد.
 2. کمک به محیط زیست: آسفالت به عنوان یک فناوری سبز در نظر گرفته می‌شود، زیرا می‌توان آن را بازیافت کرد. یک پیمانکار پارکینگ می‌تواند یک پارکینگ آسفالت قدیمی را برای استفاده مجدد خرد کند، آسفالت آن را بازیافت کند و برای استفاده مجدد از آن بهره بگیرد. همچنین انواع خاصی از آسفالت، مانند آسفالت متخلخل یا تراوا، به تخلیه آب کمک می کند. این نوع پارکینگ اجازه می دهد تا آب از طریق سنگفرش به داخل خاک زیرین عبور کند و به زمین بازگردد در حالی که بتن به هیچ عنوان اجازه عبور را به آب نمی‌دهد.
 3. طول عمر طولانی‌تری دارد: آسفالت نیاز به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه دارد، اما این تعمیر و نگهداری آسفالت را برای مدت طولانی مانند یک آسفالت جدید نو نگه می دارد. با نگهداری مناسب، روسازی آسفالت می تواند بیست سال یا حتی بیشتر از آن دوام بیاورد. هنگامی هم که این آسفالت جایگزین می شود، معمولاً فقط لایه رویی دوباره آسفالت می شود، زیرا لایه پایه و لایه میانی دائمی در نظر گرفته می شوند. این فرآیند روسازی مجدد لایه بالایی مقرون به صرفه است و می‌تواند برای مدت زمان بسیار طولانی شما را از آسفالت مجدد پروژه بی نیاز کند.

پارکینگ بتنی در مقابل پارکینگ آسفالت

نقش آب و هوا در انتخاب میان آسفالت و بتن

هنگام تصمیم گیری بین پارکینگ بتنی و آسفالتی، یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر گرفت، آب و هوای محل پروژه است. در آب و هوای سرد آسفالت به دلایل زیر انتخاب مناسب‌تری محسوب می‌شود:

پارکینگ‌های بتنی بیشتر در معرض انبساط و انقباض قرار دارند و اگر در محلی از آن استفاده کنید که یخ‌زدگی زیاد در آن اتفاق می‌افتد این انبساط و انقباض‌های مداوم می‌توانند به سرعت باعث ایجاد خرابی در بتن شده و شما را نیازمند به انجام تعمیرات کنند. همچنین در این شرایط آب و هوایی نمکی که روی روسازی پخش می شود تا برف و یخ را آب کند، به بتن آسیب می رساند.

آسفالت تحت تأثیر سرما قرار نمی گیرد و در اثر استفاده از نمک خراب نمی شود. علاوه بر این، رنگ تیره روسازی آسفالت که می تواند در گرما باعث ایجاد مشکلاتی شود که در بالاتر به آن اشاره کردیم(به دلیل جذب بیشتر نور و گرمای خورشید بخاطر تیره بودن رنگ)، در واقع مشکلات را در سرما حل می کند، گرمای بیشتری را از خورشید جذب می کند و باعث می شود برف و یخ خیلی سریعتر ذوب شوند.

چگونه یک پیمانکار مناسب پیدا کنیم؟

اکنون که متریال پارکینگ جدید خود را انتخاب کرده اید، زمان آن رسیده است که کمک مورد نیاز برای انجام پروژه را بیابید. انتخاب پیمانکار مناسب اصلی‌ترین قسمت برای اجرای یک پروژه به شمار می‌رود. اگر در این انتخاب دقت کنید و پیمانکار خوبی را برای خود برگزینید قطعا در آینده به مشکل نخواهید خورد و تجربه خوبی را از استفاده از روسازی پروژه خود کسب خواهید کرد. در ادامه چند نکته تخصصی وجود دارد که باید هنگام انتخاب پیمانکار برای پارکینگ خود در نظر بگیرید:

 • با چندین پیمانکار صحبت کنید و از هر کسی که پیشنهادهایی بسیار بالاتر یا کمتر از حد متوسط ​​به شما می دهد سؤالات اضافی بپرسید تا دلیل این اختلاف قیمت را متوجه شوید. اینکار به شما کمک می‌کند تا اگر نکته‌ای در مورد کیفیت‌های مختلف مواد و یا پیمانکاران وجود دارد از آن باخبر شوید.
 • به دنبال پیمانکاری باشید که مخلوط آسفالت خود را تولید می کند. این پیمانکاران می توانند محصول را مطابق با مشخصات دقیق پروژه شما فرموله کنند تا آسفالت یا بتن را با بهترین کیفیت و مخصوص پروژه شما ایجاد کنند و از آن در پروژه استفاده کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که پیمانکاران پارکینگی که انتخاب می کنید با تجربه و آموزش دیده باشند.
 • از مشتریان گذشته آن‌ها درباره کیفیت کاریشان سوال کنید و یا نمونه‌کارهای آن‌ها را بررسی کنید تا کیفیت کاری آن‌ها به دستتان بیاید. از این طریق می‌توانید مطمئن باشید که پیمانکار مورد نظر می‌تواند کیفیت خوبی را به شما ارائه دهد یا نه.

مواردی که گفته شد همگی موارد بسیار مهمی هستند و اگر می‌خواهید پروژه جدید را آغاز کنید می‌توانید بررسی خود را از مجموعه ما، شرکت ماکادام آسفالت شرق آغاز کنید. از اینکه با ما در این مقاله همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود. فراموش نکنید که نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید.