فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
تفاوت بتن و سیمان و ملات

تفاوت بتن و سیمان و ملات در چیست؟

بسیاری از افرادی که با این سه ماده آشنایی کافی را ندارند نمی‌توانند تفاوت میان بتن و سیمان و ملات قائل شوند، مخصوصا بین سیمان و بتن که افراد بسیار زیادی آن‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید و می‌خواهید با تفاوت این سه ماده آشنا شوید و بتوانید آن‌ها را به درستی تشخیص دهید این مطلب برای شماست. در این مقاله ما به معرفی این سه ماده ارزشمند برای ساخت و ساز خواهیم رفت و تفاوت‌های هرکدام را معرفی خواهیم کرد. با ما در ادامه همراه باشید.

سیمان چیست؟

برای اینکه تفاوت سیمان و بتن و ملات مشخص گردد باید ابتدا هرکدام را به طور کامل بشناسید. سیمان یک پودر سفید رنگ است که به صورت مخصلوط با برخی مواد خاصیت چسبندگی فراوانی ایجاد می‌کند. این ماده به قدری می‌تواند چسبندگی داشته باشد که به یکی از مواد اصلی در ساخت و ساز تبدیل شده است.

سیمان خود پودری متشکل از چند ماده متفاوت است. مواد تشکیل دهنده سیمان را می‌توان آهک، خاک رس و برخی مواد دیگر دانست. این مواد در درجه حرارت بالا با یکدیگر ترکیب شده و پودر نهایی حاصل شده از ترکیب آن‌ها سیمان نامیده می‌شود. سیمان نمونه‌های گوناگونی در بازار دارد که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

سیمان پرتلند

این سیمان معمولی‌ترین مدل سیمان در بازار است که استفاده زیادی از آن می‌شود، رنگ این سیمان خاکستری است و افراد زیادی با آن سروکار دارند.

سیمان سفید پرتلند

این سیمان نسبت به سیمان خاکستری وزن کمتری دارد و سبک‌تر است، از این رو این نوع سیمان معمولا در نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سیمان قیمت بیشتری از سیمان خاکستری دارد.

سیمان زودگیر

این نوع سیمان که احتمالا از نام آن کاملا متوجه کاربردش شده باشید از موادی تشکیل شده است که به سرعت سفت می‌شوند. از این رو از این سیمان معمولا در پروژه‌های کوچک و مصارف خانگی استفاده می‌شود.

سیمان مقاوم در برابر سولفات

این نوع از سیمان از موادی تشکیل شده است که در برابر سولفات مقاوم هستند از این رو این سیمان در پروژه‌هایی که در خاک غنی شده از خاک رس و یا خاکی که درصد سولفات بالایی دارد استفاده می‌شود.

سیمان انبساطی

این سیمان یک ماده هیدرولیک به شمار می‌رود که در زمان سفت شدن دچار انبساط شده و فضای بیشتری اشغال می‌کند.

نکته جالب درباره سیمان در این است که این پودر به تنهایی کاربردی در ساخت و ساز ندارد و در واقع ترکیب سیمان با موادی خاص باعث ساخت بتن و ملات می‌گردد. هرچند بتن و ملات نیز تفاوت‌های کاربردی زیادی با یکدیگر دارند و بسیاری آن‌ها را باهم اشتباه می‌گیرند. در ادامه به معرفی ترکیبات این مواد و تفاوت‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

بتن چیست

حال که به طور کامل با سیمان آشنا شدید برای درک تفاوت سیمان و بتن و ملات در ادامه به سراغ بررسی بتن می‌رویم، این ماده که در سراسر دنیا و تقریبا در همه‌ی پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد یک عنصر پایه و کاربردی برای هر نوع ساخت و سازی به شمار می‌رود. این ماده در ابتدا به صورت مایع بوده و پس از قرار گرفتن در قالب سفت می‌شود.

همانطور که گفته شد ماده اصلی سازنده بتن سیمان است. در واقع بتن از ترکیب سیمان با برخی مواد خشک (قالبا ماسه سنگ) و آب ساخته می‌شود. بتن همانطور که اشاره شد خاصیت چسبندگی بالایی دارد و وجه تمایز آن نسبت به ملات را می‌توان مقاومت بالای آن دانست.

ملات چیست؟

ملات ترکیبات بسیار مشابهی با بتن دارد اما در کاربرد دارای تفاوت‌هایی است. تفاوت اصلی ملات و بتن که هردو از سیمان تشکیل می‌شوند در این است که ملات برای نگهداری اجسام فیزیکی در کنار هم قرار می‌گیرد. برای مثال در هنگام ساخت دیوار در میان آجرها از ملات استفاده می‌کنند تا آن‌ها به‌خوبی بهم بچسپند و دیواری محکم تشکیل شود.

پیش‌تر گفته شد که بتن و ملات از ترکیب ماسه سنگ با آب و سیمان تشکیل می‌شوند، اما ماسه سنگ خود دارای انواع گوناگونی است که هرکدام استفاده‌ای متفاوت برای ساخت بتن و ملات دارند. از این رو در ادامه به بررسی انواع ماسه سنگ خواهیم پرداخت و مدل‌های متفاوت آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ماسه سنگ چیست؟

ماسه سنگ درواقع سنگ‌هایی در ابعاد کوچک هستند که در ساخت و ساز کاربردهای زیادی دارد، برای مثال یکی از کاربردهای اصلی این مواد در ساخت بتن و ملات و همچنین در ساخت آسفالت است. ماسه سنگ خود دارای گونه‌های متفاوتی است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

ماسه سنگ خورد شده

این نوع از ماسه را شاید بتوان شایع‌ترین نوع ماسه مورد استفاده در راه‌سازی دانست. این نوع ماسه همانطور که از نامش پیداست از خورد کردن سنگ‌های بزرگ توسط سنگ شکن‌ها تولید می‌شوند. ابعاد این سنگ‌ها بستگی به نوع استفاده و پروژه دارد.

ماسه رودخانه‌ای

ماسه رودخانه‌ای کم خاک‌ترین نوع ماسه سنگی است که همانطور که از نامش مشخص است در اطراف رودخانه‌ها یافت می‌شود. این ماسه‌ها دارای سنگ‌های یکدست نیستند به طوری که برخی از سنگ‌های آن‌ها ابعادی در اندازه دانه خاک و برخی دیگر به اندازه سنگ‌های بزرگ دارند.

ماسه سنگ شستشو داده شده

این نوع از ماسه در واقع همان ماسه نوع سنگ خرد شده است که بالاتر آن را معرفی کردیم، تنها تفاوت این ماسه با ماسه دسته اولیه در این است که برای تهیه این ماسه سنگ‌ها در ابتدا شستشو داده می‌شوند تا خاک موجود در آن‌ها از بین برود.

ماسه سنگ ریز

این نوع از ماسه که عمدتا از کنار رودخانه‌ها جمع آوری می‌شود به دلیل سایز بسیار کوچک سنگ‌هایش به این نام شناخته می‌شود. این نوع از ماسه معمولا در حوزه‌های ملات کاری و نما مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربرد زیادی در تهیه بتن ندارند. در صورتی که اندازه سنگ‌های این نوع ماسه بسیار کوچک باشد می‌توان از آن برای ساخت ملات نرم استفاده کرد. ملات نرم معمولا برای بندکشی درمیان سنگ‌ها و بلوک‌های نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در آخر باید اضافه کنیم که علاوه بر ماسه و آب و سیمان برای ساخت بتن و ملات از برخی افزودنی‌هایی نیز استفاده می‌شود که این مواد می‌توانند ویژگی‌های ظاهری و ذاتی بتن و ملات را دگرگون کنند. این مواد که توسط مهندسین مورد استفاده قرار می‌گیرند بسته به نوع پروژه در هنگام ساخت بتن و ملات به آن اضافه می‌شوند. از اصلی ترین افزودنی‌های بتن می‌توان به آهک که باعث می‌شود تنظیم بتن و ملات راحت‌تر شده و کار با آن ساده‌تر شود، ماده روانکننده یا پلاستیلایز که باعث ایجاد خصلت خمیری و پلاستیکی در ملات و بتن می‌گردد، مواد ضدآب که در بسیاری از پروژه‌ها جهت جلوگیری از ورود رطوبت و آی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تسریع کننده که باعث می‌شود بتن و ملات در زمان بسیار کوتاه‌تری سفت شوند و کاربرد فراوانی در پروژه‌هایی که امکان یخ‌زدگی در آن‌ها وجود دارد اشاره کرد.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و مطالعه آن برایتان لذت بخش بوده باشد. از اینکه با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم. فراموش نکنید برای بهبود سایت شرکت آسفالت ماکادام شرق ما را از نظرات، پیشنهادات و انتقادات ارزشمند خود مطلع سازید. اگر تجربه کار با بتن و ملات و سیمان را داشتید یا شما نیز تاکنون تفاوت این سه ماده را باهم نمی‌دانستید تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان درمیان بگذارید.