فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
۵ دشمن اصلی آسفالت

۵ دشمن اصلی آسفالت و نحوه مبارزه با آنها

آسفالت یک روکش بادوام است که کاربردهای فراوانی دارد اما این لایه مقاوم نیز مانند بسیاری از مواد دیگر دارای نقطه ضعف‌هایی است، در این مقاله قرار است به معرفی ۵ دشمن اصلی آسفالت بپردازیم و راه‌هایی برای جلوگیری از خرابی آسفالت در زمانی که در معرض این ۵ ماده قرار می‌گیرد در اختیارتان بگذاریم. از آن‌جایی که تعویض آسفالت می‌تواند بسیار پر هزینه باشد شناسایی این راهکارها می‌تواند کمک بسیار زیادی به حفظ آسفالت و افزایش طول عمر آن داشته باشد. با ما در ادامه همراه باشید.

۵ دشمن اصلی آسفالت شماره ۱ : آب های سطحی

اکثرا آسفالت‌ها به گونه‌ای نصب می‌شوند که آب را برروی خود نگه ندارند و آن را به اطراف سرریز کنند، اگر از مسیر آسفالت پارکینگ، جاده و یا… به درستی نگهداری نشود، آب های سطحی می توانند روسازی را ضعیف کنند و باعث گسترش ترک ها و ایجاد چاله شوند.

راه حل: استفاده از روکش آسفالتی متخلخل و آب بندی.

استفاده منظم از پوشش های آب بندی می تواند به جلوگیری از ورود آب های سطحی و جلوگیری از ایجاد ترک ها و چاله ها کمک کند. این پوشش یک لایه مایع نازک است که بر روی سطح آسفالت اضافه میشود تا از آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش، باران و برف و مایعات خودرو (روغن موتور و…) محافظت کند. استفاده صحیح از روکش می‌تواند کمک زیادی به افزایش طول عمر آسفالت کند.

آسفالت متخلخل در واقع به گونه ای طراحی شده است که به آب اجازه عبور می دهد و باعث کاهش تجمع آب های سطحی و بازگشت آب به سطح آب های محلی می شود. آسفالت متخلخل می تواند تا 70 درصد از بارندگی سالانه را به سطح بازگرداند که همین خاصیت آن را به گزینه ای عالی و سازگار با محیط زیست تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید: حفاظت از آسفالت در فصل سرما با ۳ راه تعمیر و نگهداری ساده

دشمن شماره ۲: نور خورشید

همانطور که اشعه ماوراء بنفش (UV) برای پوست ما مضر است و باعث تخریب آن می‌شود این اشعه برای آسفالت هم ضرر زیادی دارد و به همین دلیل است که نام این اشعه در لیست ۵ دشمن اصلی آسفالت قرار دارد. همانطور که ما برای جلوگیری از مضرات آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنیم برای حفظ آسفالت از این اشعه نیز نیاز به یک لایه محافظ دارید، این لایه‌های محافظ که معمولا طول عمری بین ۳ تا ۵ سال دارند می‌توانند از آسفالت شما در برابر اشعه UV محافظت کنند.

راه حل: روکش آب بندی

این روکش که در بند قبلی به عنوان یک محافظ دربرابر تجمع آب‌ های سطحی معرفی شد برای محافظت از آسفالت در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز کافی است و با استفاده از این روکش شما می توانید از آسفالت خود در برابر عوامل محیطی به خوبی حفظ کنید.

دشمن شماره ۳: کامیون ها و وسایل نقلیه سنگین

وزن کامیون های سنگین روی آسفالت می تواند روی روکش آسفالت شما تأثیر منفی بگذارد. کامیون های سنگین می توانند باعث خراب شدن آسفالت و خرابی روسازی در مسیرهای چرخ این خودروها شوند. برای مثال شاید تاکنون دیده باشید که در مسیر ویژه اتوبوس های BRT رد لاستیک های اتوبوس ها پس از مدتی برروی آسفالت باعث به وجود آمدن خرابی هایی می شوند. این مسئله می تواند به طور قابل توجهی دوام و طول عمر آسفالت را کاهش دهد.

راه حل: نصب صحیح آسفالت

با اینکه نمی توان یک راه حل کامل برای این مشکل بیان کرد و وزن زیاد در هر صورت باعث خرابی در آسفالت می شود اما اگر نصب آسفالت به صورت کاملا استاندارد انجام شود و از مواد مرغوبی در تولید آسفالت استفاده شده باشد آسفالت می‌ تواند تحمل بسیار بیشتری در برابر وزن داشته باشد. از این رو مهم است که نصب آسفالت را به یک شرکت مناسب بسپارید.

بیشتر بخوانید:‌ بایدها و نبایدهای روکش آسفالت در مصارف خانگی

۵ دشمن اصلی آسفالت شماره ۴: سوخت و نفت

سوخت و روغن می تواند به سرعت سطح روکش آسفالت شما را خراب کند. درست است که در صورتی که لایه آب بندی را برروی آسفالت خود استفاده کنید این مواد به آسفالت نفوذ نمی کنند اما پس از مدتی این مواد لایه محافظ شما را از بین خواهند برد. علاوه بر این، با گذشت زمان سوخت و روغن شروع به نفوذ به سطح می کنند و می توانند سنگدانه های آسفالت را خرد کنند. در نهایت، سطح ممکن است شروع به فرو ریختن کند و ممکن است شاهد به وجود آمدن فرورفتگی هایی برروی سطح خود باشید. در صورت ایجاد این مشکلات اگر به سراغ تعمیر نروید، سطح بیشتر خراب می شود و ممکن است آسفالت نرم شود. هرچه مدت زمان بیشتری اجازه دهید سوخت و روغن به سطح شما نفوذ کند، هزینه تعمیرات بیشتر می شود.

راه حل: بازرسی و تعمیر منظم آسفالت

همانطور که شما به طور منظم وسیله نقلیه خود را بازرسی و تعمیر می کنید، باید بازرسی و تعمیر منظم سطح روسازی آسفالت خود را نیز در اولویت خود قرار دهید. در واقع، نگهداری پیشگیرانه می تواند در طولانی مدت در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند. اگر متوجه شدید که مایعات خودرو روی آسفالت شما جمع می شود، می توانید با شستشوی آسفالت به راحتی و پیش از به وجود آمدن خسارت مشکل را حل کنید اما اگر منتظر بمانید تا سوخت و روغن به آسفالت شما نفوذ کند به زودی هزینه های فراوانی برای شما تراشیده می شود.

دشمن شماره ۵: ریشه های درختان

در نبرد بین آسفالت و ریشه درختان، ریشه های درختان تقریباً همیشه پیروز می شوند. ریشه های درختان به طور مداوم به دنبال آب هستند و می توانند تا ۱.۵ الی بیش از ۲ کیلومتر از تنه خود فاصله بگیرند، قرار دادن هر نوع سطحی بر روی ریشه های درختان می تواند دسترسی آب به ریشه ها را محدود کرده و باعث تحرک ریشه ها در جستجوی آب شود. در این زمان این ریشه ها می توانند به راحتی آسفالت را بشکافند.

راه حل: استفاده از یک تیم نصب مجرب

استخدام یک پیمانکار باتجربه که در بزرگراه ها، پارکینگ ها و جاده ها تجربه فراوانی دارد، می تواند تفاوت بزرگی برایتان ایجاد کند. پیمانکاران با تجربه تمامی راه حل های مشکلات اینچنینی را می دانند و می توانند در زمان نصب آسفالت با محاسبات دقیق و استفاده از ابزار و مواد خود از به وجود آمدن مشکلات اینچنینی جلوگیری کنند. شرکت ماکادام آسفالت شرق با سال ها تجربه در زمینه تولید و نصب آسفالت می تواند در این راه به کمک شما بیاید و اجرای پروژه های آسفالت شما را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت انجام دهد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از اینکه با ما در این مقاله همراه بودید از شما سپاس گزاریم. فراموش نکنید که نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید. اگر شما نیز موارد دیگری را می شناسید که جای آن ها در مقاله ۵ دشمن اصلی آسفالت و راه حل مبارزه با آن ها خالی بوده است آن را با ما درمیان بگذارید.