فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
 • Mehran
 • بدون دیدگاه
آسفالت سرد و گرم

مقایسه کامل آسفالت گرم و سرد

آسفالت را می‌توان مهم‌ترین بخش در ساخت راه‌های شهری دانست، آسفالت سرد و گرم دو دسته اصلی آسفالت هستند که هرکدام روش تهیه متفاوتی دارند و هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند، در این مقاله از شرکت ماکادام آسفالت شرق به سراغ بررسی این دو آسفالت خواهیم رفت تا شما را با طرز تهیه و موارد استفاده این آسفالت‌ها آشنا کنیم. همچنین در این مقاله سعی خواهیم کرد نکات مثبت استفاده از هرکدام از این آسفالت‌ها را برشماریم تا شما را با دلایل استفاده از این آسفالت‌ها نیز آشنا کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

آسفالت گرم

برای شناخت تفاوت‌های آسفالت سرد و گرم ابتدا بهتر است به سراغ بررسی طرز تهیه هرکدام از این آسفالت‌ها برویم و مواد تشکیل دهنده آن‌ها را بررسی کنیم. مواد اصلی تشکیل دهنده آسفالت گرم دانه‌های خرد شده و دانه‌بندی شده است که در کارخانه‌های تولید آسفالت با استفاده از دستگاه‌های مخصوص در حرارت با قیر ترکیب می‌شوند و به صورت یک ماده خمیری شکل در می‌آیند. این آسفالت از لحاظ استفاده در روسازی راه‌ها به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شود که در ادامه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

 1. قشر رویه (توپکا)
 2. لایه آستر (بیندر)
 3. اساس قیری
 4. آسفالت ماستیک دانه درشت
 5. ماسه آسفالت
 6. آسفالت متخلخل

معرفی قشر رویه

قشر رویه در واقع بالایی‌ترین و یا همان آخرین لایه آسفالت به شمار می‌رود که وسایل نقلیه مستقیما برروی آن حرکت می‌کنند. لایه رویه دارای دانه‌بندی ریزی است که فضای خالی بین آن‌ها زیاد است. این لایه پس از پخش شدن برروی آسفالت باید صاف شوند و با ماشین‌های مخصوص و غلطک صاف شوند تا چسبندگی کافی با سطح را پیدا کرده و بتوان از آن‌ به خوبی استفاده کرد. کیفیت ساخت این لایه از اهمیت بی‌اندازه‌ای برخوردار است زیرا در صورتی که این لایه به خوبی نصب نشود و یا کیفیت پایینی داشته باشد پس از مدتی کوتاه در اثر تغییرات آب و هوایی و فشار ترافیک خراب می‌شود.

لایه آستر

این لایه از آسفالت بین لایه رویه و لایه قیر اساسی قرار می‌گیرد، دانه‌های به‌کار رفته در این لایه از لایه رویه درشت‌تر هستند و مقدار قیر به‌کار رفته در این لایه نیز کمتر از لایه رویه است. ابعاد سنگ‌های به کار رفته در این لایه در حدود ۵ تا ۱۹ میلی‌متر است.

اساس قیری

نخستین لایه از روسازی اساس قیری است که مستقیما برروی لایه اساس قرار می‌گیرد. سایز سنگدانه‌ها در این لایه به چیزی حدود ۵۰ تا ۷۵ میلی‌متر می‌رسند و کاربرد اصلی این لایه زهکشی است. در واقع این لایه باعث می‌شود آب‌ها جذب شده از لایه‌های رویین در آسفالت تخلیه شوند.

آسفالت ماستیک دانه درشت

یکی از انواع آسفالت گرم به شمار می‌روند که از سنگدانه‌های درشت و مقدار زیادی قیر تشکیل می‌شود. این لایه ضریب اصطکاک و مقاومت لغزشی را در رویه بالا می‌برد و مانند یک لایه زهکشی آب‌های سطح رویه را تخلیه می‌کند.

ماسه آسفالت

ماسه آسفالت نوعی از آسفالت است که برای ساخت آن ماسه شکسته را با قیر خالص ترکیب می‌کنند. این لایه معولا با ضخامت حداقل ۱۵ میلی‌متر برروی رویه‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آسفالت متخلخل

این آسفالت نیز یکی دیگر از انواع آسفالت گرم است که یک مخلوط از مصالح سنگی خرد شده با قیر خالص اصلاح شده به شمار می‌آید. از این لایه به عنوان یک لایه جایگزین برای قشر رویه استفاده می‌شود.

آسفالت سرد

برای بررسی تفاوت اصلی آسفالت سرد و گرم در این قسمت به سراغ بررسی آسفالت سرد می‌رویم، این آسفالت نیز مانند آسفالت گرم از ترکیب سنگدانه‌های خرد شده با قیر به دست می‌آید اما یک تفاوت اصلی در تولید آن با آسفالت گرم وجود دارد. تفاوت اصلی آن در این است که این آسفالت در دمای محیط تشکیل می‌شود و نیازی به حرارت ندارد. برخلاف آسفالت گرم که باید در حرارت بالا تهیه شود.

در صورتی که این آسفالت با استفاده از قیرابه ساخته شود سنگدانه‌ها در هنگام ترکیب باید کمی مرطوب باشند اما در زمان استفاده از قیرهای محلول این سنگدانه‌ها باید کاملا خشک باشند. لازم به ذکر است که در روش بازیافت آسفالت که کمک فراوانی به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست می‌کند نیز از آسفالت سرد است استفاده می‌کنند.

آسفالت سرد و نگهداری در انبار

این نوع آسفالت یک ویژگی بسیار مهم دارد که وجه‌تمایز مهمی برای آن محسوب می‌شود. آسفالت سرد برخلاف نوع گرم آن پس از تولید قابلیت نگهداری دارد و نیازی به استفاده فوری از آن نیست. در واقع این آسفالت را می‌توان مدت‌ها در انبار نگهداری کرد و در زمان نیاز از آن استفاده کرد. همین ویژگی باعث شده است که بازیافت آسفالت با استفاده از نوع سرد آن انجام گیرد. این ویژگی همچنین باعث شده است در پروژه‌هایی که مسافت آن‌ها با کارخانه‌های تولید آسفالت فاصله زیادی دارند بتوان به راحتی این آسفالت را حمل کرد و در پروژه مورد استفاده قرار داد.

آسفالت سرد در کدام لایه‌ها قابل استفاده است؟

حال که با تفاوت‌های آسفالت گرم و سرد به خوبی آشنا شدید بگذارید ببینیم آسفالت سرد را در کدام لایه‌ها می‌توان مورد استفاده قرار داد. در واقع آسفالت سرد را می‌توان در تمامی لایه‌های روسازی استفاده کرد، البته به شرطی که تمامی معیارهای طراحی و ترافیکی برای ساخت مسیر مورد بررسی قرار گرفته باشند. برای استفاده از این آسفالت و در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در شرکت ماکادام ارتباط برقرار کنید.

آسفالت سرد به روش‌های گوناگونی تولید می‌شود که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

 1. ساخت آسفالت سرد در کارخانه: همانطور که از نام این روش پیداست، در این روش آسفالت در کارخانه تولید می‌گردد و سپس برای استفاده به محل مورد نظر انتقال پیدا می‌کند.
 2. تهیه آسفالت سرد مخلوط در محل: در این روش نیز همانطور که مشخص است برخلاف روش قبلی صورت می‌گیرد. در این روش سنگ‌ها برروی کف مسیر ریخته شده و سپس عملیات قیر پاشی انجام می‌شود. در پایان نیز عملیات پخش کردن و مخلوط کردن با گریدر یا دیگر ماشین‌های مخصوص این‌کار انجام می‌گیرد.
 3. آسفالت سرد کارگاهی: در این روش فرآیند مخلوط کردن قیر در کارگاه‌های ثابت و یا موقت انجام می‌گیرد. آسفالت تولید شده در این کارگاه‌ها پس از ساخت به محل مورد استفاده انتقال داده می‌شوند.

شرکت ماکادام و تولیدات انواع آسفالت

شرکت آسفالت ماکادام شرق را می‌توان یک شرکت با سابقه و قدیمی در زمینه تولید آسفالت در ایران دانست که بیش از ۲۱ سال سابقه تخصصی در این رشته دارد. این شرکت تولیدات بسیار فراوانی به طور سالانه چه از نظر آسفالت سرد و چه از نوع گرم دارد و قادر به تولید هرنوع آسفالتی از جمله آسفالت‌های ذکر شده در این مقاله و آسفالت‌های محافظتی نظیر چیپ سیل و میکروسرفیسینگ می‌باشد. این شرکت پروژه‌های فراوانی را در زمینه آسفالت و راه‌سازی به ثمر رسانده است و به دلیل کیفیت بالای خود در کنار استفاده از مواد مرغوب و دستگاه‌های مجهز یک گزینه عالی برای انجام پروژه‌های آسفالت به شمار می‌رود.

در صورتی که نیاز به مشاوره دارید و هرگونه سوالی در زمینه اجرای پروژه‌های آسفالت و راه‌سازی دارید پیشنهاد می‌کنیم با مجموعه ما تماس حاصل کنید و از مشاوران این شرکت استفاده کنید. فراموش نکنید که برای بهبود کیفیت مقالات سایت نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید. از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاس‌گزاریم. اگر تجربه‌ای در زمینه آسفالت سرد و گرم دارید آن را از طریق بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان درمیان بگذارید.