فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه

دلایل ضرورت پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان

پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان را می‌توان یک امر ضروری دانست که پشت گوش انداختن آن می‌تواند عواقب بدی برای روسازی به همراه داشته باشد، رها کردن ترک‌ها یا چاله‌ها برای فصل زمستان می تواند برای آسفالت شما مضر باشد و هزینه های آینده را افزایش دهد. برای یکپارچگی سطح آسفالت و کاهش هزینه‌های جاری بسیار مهم است که پیش از سرد شدن هوا در صورتی که آسفالت شما دچار خرابی‌ شده است به فکر تعمیر آن باشید.

در ادامه این مقاله قرار است به مواردی بپردازیم که در صورت عدم تعمیر سطح آسفالت پیش از شروع فصل سرما می‌تواند برای روسازی شما اتفاق بیفتد تا به ضرورت تعمیرات آسفالت به طور کامل آشنا شوید. هر اقدام پیشگیرانه‌ای که بتوانید برای حفظ سلامت آسفالت خود انجام دهید، در آینده باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می شود. با صرف مدت زمانی کوتاه برای ارزیابی وضعیت سطح آسفالت شما می توانید مشکلات احتمالی را شناسایی و از گسترش آن جلوگیری کنید. با ما در ادامه همراه باشید.

۱- مشکلات کوچک عدم پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان می توانند به سرعت به مشکلات بزرگ تبدیل شوند

یکی از دلایل ضروریت پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان این است که این ترک‌ها و چاله‌ها هرچند که کوچک و ناچیز به نظر برسند انبساط و انقباض دما می‌تواند باعث افزایش سطح آن‌ها شود و ترک‌های بیشمار بیشتری را به سطح آسفالت شما اضافه کند. در صورتی که به این مشکل گرفتار شوید باید هزینه‌های بسیار بیشتری جهت تعمیر آسفالت بپردازید و در صورتی که این ترک‌ها به اندازه‌ای عمیق شوند که به سطح‌های زیرین نفوذ کنند تعمیرات آن‌ها بسیار سخت و طولانی می‌شود.

بهترین راه‌حل این است که پیش از فصل سرما شروع به پر کردن این چاله‌ها با استفاده از آسفالت جدید کنید، یکی از دلایل دیگری که باید اینکار را پیش از زمستان انجام دهید این است که آسفالت گرم تنها در فصول گرم سال قابل استفاده است و اگر دمای هوا رو به سرما رفته باشد شما ناچار هستید برای تعمیر آسفالت خود از آسفالت سرد مخلوط استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه کامل آسفالت گرم و سرد

۲- چاله‌ها یخ می زنند و به یک خطر برای رانندگان تبدیل می شوند

بیشتر شدن خرابی سطح تنها دلیل برای پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان نیست و مشکلات بزرگتری نیز وجود دارند که در صورت عدم تعمیر آسفالت در فصل گرما می‌توانند برایتان ایجاد شوند. یکی از این مشکلات این است که ترک‌های مسیر و چاله‌ها پس از هرباران پر از آب می‌شوند و در دمای پایین شب می‌توانند یخ بزنند. این یخ‌ها همانطور که می‌دانید سطح روسازی را بسیار سر می‌کنند و می‌توانند خطرات بسیار زیادی برای خودروها و مخصوصا موتورسیکلت سواران ایجاد کنند.

البته این مشکلات تنها برای رانندگان نیست و افراد پیاده هم از این مشکل در امان نخواهند ماند. این یخ زدگی از آن جهت بسیار خطرناک است که افراد از وجود آن باخبر نیستند، برای مثال زمانی که برروی زمین برف می‌نشیند افراد با علم به امکان یخ بستن راه‌ها اقداماتی نظیر استفاده از زنجیر چرخ را برای رانندگی ایمن لحاظ می‌کنند اما درباره یخ‌زدگی‌هایی که به دلیل مشکلات آسفالت به وجود آمده است هیچ راهی برای پیشگیری از سر خوردن وجود ندارد.

همچنین یخ زدن ترک‌ها و چاله‌های سطح آسفالت یک مشکل دیگر هم به وجود می‌آورد، زمانی که آب سطح این چاله‌ها و ترک‌ها را به طور کامل فرا گرفت و شروع به یخ زدن کرد حجم آن بیشتر خواهد شد و این افزایش حجم باعث افزایش سطح این چاله‌ها و ترک‌ها خواهد شد که همانطور که در بندهای قبلی به آن اشاره کردیم می‌تواند باعث خرابی‌های زیادی در لایه‌های آسفالت شما گردد.

بیشتر بخوانید: حفاظت از آسفالت در فصل سرما با ۳ راه تعمیر و نگهداری ساده

بایدها و نبایدها پس از اجرای روکش آسفالت

۳- عدم برف‌روبی صحیح سطح در صورت عدم پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان

بارش برف در ایران معمولا هرساله اتفاق می‌افتد و همانطور که می‌دانید وجود برف شدید باعث مختل شدن حمل و نقل می‌شود. معمولا در کوچه‌های شهری عملیات برفروبی توسط شن و ماسه و توسط افراد صورت می‌گیرد اما در مسیرهای اصلی روند کار کمی متفاوت است. در جاده‌ها و مسیرهایی که در آن‌ها برف شدید نشسته باشد و نیاز به باز شدن مجدد جاده وجود داشته باشد دیگر نمی‌توان از روش‌های قبلی استفاده گرفت. در این زمان برای از بین بردن برف از ماشین‌هایی مخصوص استفاده می‌شود که به آن‌ها اصطلاحا برف روب می‌گویند.

روند کار این ماشین‌ها به این صورت است که این ماشین‌ها با استفاده از یک تیغه اقدام به خراش دان سطح رویین آسفالت می‌کنند و برف‌ها را به جلو می‌رانند. اما همانطور که حتما متوجه شده‌اید انجام این‌کار تنها زمانی مسیر را کاملا از برف پاک می‌کند که سطح روسازی کاملا یک‌دست و یکنواخت باشند. در مقابل زمانی که در مسیر چاله‌هایی وجود داشته باشد که با برف پر شده باشند این چاله‌ها از برف خالی نخواهند شد و زمانی که شب فرا رسد به دلیل سرمای هوا یخ خواهند زد و تمامی مشکلاتی که در بند قبل گفته شد به وجود خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با تجهیزات راه‌سازی و ماشین‌آلات آن

هوازدگی آب و هوا

به خاطر داشته باشید که حتی اگر این توصیه‌ها را رعایت کنید و پر کردن ترک‌ها و چاله‌ها قبل از شروع زمستان را انجام دهید، آسفالت شما به احتمال زیاد در فصل زمستان دچار فرسودگی و خرابی‌هایی می شود. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از این اتفاق و کاهش احتمال خرابی آسفالت استفاده از لایه‌های محافظ آسفالت نظیر اسلاری سیل و میکروسرفیسینگ است. این لایه‌ها که نصب آن‌ها به راحتی و در زمانی کوتاه امکان‌پذیر است می‌توانند شما را از مشکلات زیادی که ممکن است در فصل سرما برای آسفالت شما به وجود بیایند در امان نگه دارند.

البته به وجود آمدن خرابی در طول زمستان رابطه مستقیمی با دمای هوا در این فصل و میزان بارندگی دارد و هرقدر که شما از سطح روسازی به خوبی مراقبت کنید فراموش نکنید که احتمال به وجود آمدن خرابی در این فصل همواره وجود دارد. بهترین کاری که در صورت به وجود آمدن خرابی در فصل زمستان می‌توانید انجام دهید این است که به سرعت و پیش از آنکه عوامل ذکر شده در این مقاله باعث افزایش خرابی روسازی شما شود اقدام به تعمیر آن‌ها با استفاده از آسفالت مخلوط سرد کنید. استفاده از این روش در صورتی که به صورت اصولی انجام گیرد و انجام آن را به افراد با تجربه و کاربلد بسپارید می‌تواند مقاومت آسفالت شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

مجموعه آسفالت ماکادام شرق می‌تواند در تمامی زمینه‌های تعمیر، تعویض و نصب آسفالت و همچنین نصب انواع لایه‌های محافظ آسفالت شما مسیر روسازی پروژه‌های شما را برای فصل سرما آماده نگه دارد و در تمامی این مسیر همراه شما باشد. در صورتی که نیاز به هرگونه مشاوره دارید می‌توانید با استفاده از صفحه تماس سایت  با متخصصان و مشاوران ما در ارتباط باشید تا از مشاوره آن‌ها بهره‌مند شوید.

در نهایت امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود. اگر تجربه‌ای در زمینه بازسازی سطح آسفالت دارید و یا موردی وجود دارد که در این مقاله از قلم افتاده است لطفا آن را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید. فراموش نکنید که ما را از نظرات خود باخبر سازید. از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاس‌گزاریم.