فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه

بتن RCC چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید تاکنون بارها واژه بتن RCC و یا بتن غلطکی را شنیده باشید اما دقیقا ندانید که بتن RCC چیست و چه کاربردی دارد، این نوع بتن یک نوع بتن بسیار پراستفاده در زمینه  راه‌سازی است که در این مقاله می‌خواهیم به بررسی ویژگی‌ها و تاریخچه آن بپردازیم و ببینیم که کاربرد این بتن چیست و در کدام پروژه‌ها از آن استفاده می‌شود، با شرکت آسفالت ماکادام شرق همراه باشید بررسی این بتن بپردازیم.

بتن RCC چیست؟

بتن RCC که از آن با نام بتن غلطکی نیز یاد می‌شود نوعی بتن است که در پروژه‌های عمرانی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، این بتن همانند بتن معمولی از مواد آب، سیمان، سنگدانه و افزودنی‌ها تشکیل شده است اما درصد استفاده از این مواد در آن با بتن معمولی متفاوت است. این نوع بتن کیفیت بسیار بالایی دارد و از این‌ رو در پروژه‌های عظیم که استحکام سازه اهمیت بسیار زیادی دارد از این نوع بتن استفاده می‌شود. تفاوت اصلی این نوع از بتن در این است که این محصول با شیره بتن بسیار کمی تولید می‌شود، استفاده از شیره بتن کم باعث کاهش بسیار زیاد چسبندگی سازه می‌شود، در این نوع بتن شیره بتنی به طور کامل حذف نمی‌شود اما میزان استفاده از آن بسیار کم است.

استفاده از شیره کم بتن باعث می‌شود این محصول مانند مصالح خاکی به نظر بیاید اما با به‌کار گیری غلطک و استفاده از ماشین‌های متراکم سازی پس از فشرده شدن این بتن نیز مانند بتن معمولی خواهد شد، علت معروف بودن این نوع بتن به بتن غلطکی نیز همین موضوع است، کاهش چسبندگی این بتن باعث می‌شود که این محصول از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد و بتن RCC به یک گزینه بسیار مناسب برای اجرای پروژه‌هایی مانند سد سازی، ساخت باند فرودگاه و جاده‌ها تبدیل شود.

این نوع از بتن همانطور که به آن اشاره شد مقاومت بسیار بالایی دارد و طول عمر آن نیز بسیار بیشتر از بتن معمولی است، البته تولید این نوع بتن نیز بسیار تخصصی است و باید توسط مراکز صنعتی تولید شود تا از کیفیت لازم برخوردار باشد. شرکت ماکادام سال‌ها است که به صورت تخصصی به تولید این نوع بتن پرداخته است و کیفیت بسیار بالایی را در زمینه تولید بتن RCC ارائه می‌کند.

بتن RCC

تاریخچه بتن غلطکی

تاریخچه بتن غلطکی یا RCC به دهه ۱۹۷۰ میلادی مصادف با ۱۳۵۰ هجری شمسی بازمیگردد، در این بازه زمانی صنعت الوار سازی کشور کانادا به دنبال یک روش جدید که سازگاری بیشتر از روش‌های معمول زمان خود داشته باشد برای دپو کردن محصولات خود بروی زمین بود، این صنعت نیاز داشت که زمینی با هزینه کم و روسازی مقاوم تولید می‌شود و سرانجام تحقیقات آن به تولید بتن RCC ختم شد.

در مدت زمان کوتاهی اثربخشی و مقاومت بسیار بالای این نوع از بتن باعث شد که دنیا به استفاده از آن رو آورد به طوری که امروزه در تمامی کشورهای دنیا در پروژه‌های بزرگ از این محصول استفاده می‌شود، اما زمان رو آوردن کشورهای دنیا به استفاده از این محصول به دهه ۱۹۹۰ میلادی بازمیگردد و تا آن زمان بسیاری از کشورها به این بتن دسترسی نداشته یا از مزایای آن آگاهی نداشتند.

در حال حاضر این نوع بتن به صورت تخصصی و با کیفیت بالا در کشور عزیزمان ایران نیز تولید شده و در پروژه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای مثال بسیاری از جاده‌های کشورمان با استفاده از همین بتن ساخته شده‌اند و سدها و فرودگاه‌های زیادی نیز در کشورمان با بتن RCC یا همان بتن غلطکی ساخته شده‌اند. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، لطفا نظرات ارزشمند خود را با ما درمیان بگذارید، از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاس گزاریم.