فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی

مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی و فرآیند بازیافت روسازی

مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی به قدری زیاد است که می‌توان ساعت‌ها راجع به آن صحبت کرد، اما ما سعی داریم در این مقاله به مهم‌ترین مزایای بازیافت آن بپردازیم. در بسیاری از کشورها آسفالت بیشترین سهم را در بازیافت سالانه دارد، برای مثال طبق آخرین آمار به دست آمده ایالات متحده آمریکا سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن آسفالت را بازیافت می‌کند و ۹۵ درصد آن را در جاده‌ها و بزرگراه‌ها استفاده می‌کند. ایران نیز سالیان سال است که شرکت‌های فعالی در زمینه بازیافت آسفالت را درون خود جای داده است که شرکت آسفالت ماکادام شرق نیز یکی از آن‌ها به شمار می‌رود. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی فرآیند و مزایای بازیافت آسفالت بپردازیم.

مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی

همانطور که گفته شد مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی زیاد است و جنبه‌های گوناگونی دارد، در این بخش ما مهم‌ترین جنبه‌های استفاده از این روش را برخواهیم شمرد.

۱- مزایای زیست محیطی

بازیافت آسفالت قدیمی مقدار روغن جدید مورد نیاز در فرآیند ساخت و ساز را کاهش می دهد و تا حد خوبی وابستگی به نفت خارجی را کاهش دهد. بازیافت همچنین باعث صرفه جویی در ضایعات مصالح می شود زیرا مواد بازیافتی به محل دفن زباله فرستاده نمی شوند. بازیافت ذرات معدنی تولید شده در فرآیند روسازی آسفالت به حفظ منابع نیز طبیعی کمک می کند و با توجه به اینکه بازیافت آسفالت به صورت سرد صورت می‌گیرد در کاهش گرمایش زمین نیز نقشی ایفا می‌کند.

همچنین یکی از مهم‌ترین مزایای زیست محیطی استفاده از آسفالت بازیافت شده را می‌توان کاهش بسیار زیاد استفاده از منابع طبیعی جهت تولید آسفالت دانست که خود امر بسیار مهمی است و مزایای بسیار زیادی در حفظ محیط زیست دارد.

۲- مزایای اقتصادی

مالیات دهندگان با بازیافت آسفالت در هزینه خود صرفه جویی می کنند. پیمانکاران با کاهش هزینه های انرژی، مواد و حمل و نقل در بودجه صرفه جویی می کنند و این نکته که آسفالت را می توان چندین بار بازیافت کرد باعث می‌شود صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های راه‌سازی کشور انجام گیرد. از این رو بازیافت آسفالت کمک می‌کند که با بودجه یکسان بتوان خدمات بیشتری در راه‌سازی انجام داد و کیفیت انجام پروژه‌ها را افزایش داد.

این روش مزایای دیگری نیز دارند که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان موارد زیر دانست:

  • کاهش تقاضا برای روسازی آسفالت جدید
  • کاهش تقاضا برای تولیدات آسفالت گرم
  • بهبود کیفیت آسفالت
  • کاهش احتمال ترک خوردگی
  • کاهش حساسیت به پوسیدگی
  • کاهش نیاز به آسفالت بکر

بیشتر بخوانید: آسفالت چیست و انواع آسفالت چه تفاوت‌هایی باهم دارند

فرآیند بازیافت آسفالت

حال که با مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی آشنا شدید می‌خواهیم به بررسی فرآیند بازیافت آسفالت بپردازیم. فرآیند بازیافت آسفالت با آسیاب آغاز می شود. آسیاب آسفالت یک روش بازیافت و روسازی مجدد است که هدف آن حذف لایه رویی آسفالت از خیابان، پارکینگ یا راهرو بدون ایجاد مشکل در لایه‌های زیرین آسفالت است.

هنگامی که آسفالت آسیاب می شود، به کارخانه آسفالت برده می شود و در آنجا مجدداً غربالگری و اندازه گیری می شود و سپس برای ساخت روسازی جدید استفاده می شود. در بیشتر موارد، کیفیت این آسفالت “تجدید شده” بهتر از روسازی ساخته شده از مواد کاملاً جدید است. آسفالت را می توان بارها بازیافت و استفاده مجدد کرد. همچنین آسفالت را می توان بدون جابجایی آن از محل کار با استفاده از پودر کردن بازیافت کرد.

آیا آسفالت بازیافت شده کیفیت آسفالت تازه را دارد؟

حال که مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی را می‌دانید شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که آیا این نوع از آسفالت کیفیت یکسان با آسفالت گرم را دارد یا خیر، پاسخ به این سوال بستگی به کیفیت بازیافت آسفالت دارد. اگر بازیافت آسفالت به صورت اصولی و درست انجام نگیرد به طبع کیفیت آسفالت نهایی بالا نخواهد بود اما اگر این کار به صورت درست و توسط افراد متخصص انجام گیرد می‌توان گفت که کیفیت آن از آسفالت گرم نیز بیشتر خواهد بود. از این رو باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید برای پروژه‌های خود از آسفالت سرد بازیافت شده استفاده کنید باید آن را از منبعی مطمئن و خوب تهیه کنید.

همچنین یکی از فاکتورهای مهم دیگری که آسفالت سرد را از آسفالت گرم متمایز می‌کند در این است که آسفالت گرم باید بلافاصله پس از تولید استفاده شود و نصب آن نیز تنها در فصول گرم سال امکان پذیر است، از این رو نمی‌توان در پاییز و زمستان از این نوع آسفالت بهره گرفت اما آسفالت سرد را می‌توان در فصول سرد نیز استفاده کرد و همچنین می‌توان آن را برای استفاده در زمان‌های گوناگون انبار کرد. در واقع معمولا در شش ماهه اول سال آسفالت سرد را بازیافت و یا تولید می‌کنند و آن را در انبار ذخیره می‌کنند تا در صورت نیاز در ماه‌های سرد سال از آن استفاده کنند تا پروژه‌هایی که باید در آن زمان انجام شوند را بدون مشکل انجام دهند.

بازیافت بتن

علاوه بر مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی استفاده از بتن بازیافتی نیز فواید بسیاری دارد، با توجه به اینکه بتن نیز به میزان زیادی در بسیاری از پروژه‌های راه‌سازی استفاده می‌شود بازیافت آن نیز کاربرد بسیار زیادی دارد. زمانی بود که اکثر بتن های استفاده شده به محل دفن زباله فرستاده می شد. بتن مستعمل نه تنها حجم زیادی از فضای دفن زباله را اشغال می کند، بلکه هزینه زیادی برای امحای آن پرداخت می‌شود.

بتن چگونه بازیافت می شود؟

بازیافت بیشتر بتن ها نسبتاً ساده است. اساساً بتن شکسته، برداشته و خرد می شود و به اندازه و کیفیت مشخصی می رسد. سایر مواد مانند فولاد تقویت کننده و آلاینده هایی مانند آسفالت نیز باید در طی این فرآیند حذف شوند. هنگامی که ماده تمیز شد و قوام مناسبی داشت، می توان آن را مانند بتن جدید دوباره استفاده کرد.

مزایای استفاده از بتن بازیافت شده چیست؟

تقریبا هر مزایایی که در استفاده از آسفالت بازیافتی از آن یاد کردیم را می‌توان جزو مزایای بازیافت بتن نیز نام برد، بازیافت بتن کاهش بسیار زیادی در هزینه‌های راه‌سازی ایجاد می‌کند، به حفظ محیط زیست کمک می‌کند، به کاهش تولیدات زباله کمک فراوانی می‌کند و در هزینه‌های حمل و نقل نیز تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. شاید این موارد در نظر شما آن‌چنان بزرگ به نظر نرسند اما باید بگوییم که صرفه‌جویی هزینه‌ای که در این‌کار از آن صحبت می‌کنیم مبلغ قابل توجهی است. از آن‌جایی که تمامی پروژه‌های راه‌سازی بودجه مشخصی دارند استفاده از این روش باعث می‌شود بتوان با بودجه یکسان کیفیت بسیار بیشتری در پروژه ایجاد کرد.

ما در ماکادام در این زمینه چه فعالیتی داریم؟

مجموعه ما نیز قدمت زیادی در زمینه تولید و اجرای آسفالت دارد و با درک کامل مزایای استفاده از بازیافت در این صنعت سال‌های زیادی است که در زمینه بازیافت آسفالت سرد فعالیت جدی دارد، آسفالت سرد بازیافتی مزایای فراوانی دارد که در مقاله قبلی درباره آن‌ها کمی صحبت کردیم. این مجموعه گواهینامه‌ها و تقدیرنامه‌های بسیاری را در زمینه تولیدات آسفالت اخذ کرده است که همین مسئله نشان از کیفیت بالای کار این مجموعه چه در زمینه تولید آسفالت بازیافتی و چه در زمینه تولید آسفالت بکر دارد.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و از مطالعه آن لذت برده باشید. فراموش نکنید که ما را از نظرات ارزشمند خود آگاه کنید و اگر تجربه‌ای در زمینه استفاده از آسفالت سرد بازیافت شده دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید.