فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
تجهیزات راه‌سازی

آشنایی با تجهیزات راه‌سازی و ماشین‌آلات آن

تجهیزات مورد استفاده در راه‌سازی باعث کاهش زمان انجام پروژه و بهبود محسوس کیفیت نهایی می‌شوند. در راه‌سازی ماشین‌آلات فراوانی وجود دارد که هرکدام بخشی از کار ساخت جاده‌ها و راه‌ها را به دوش می‌کشد و قرار گرفتن این ماشین‌ها در کنار هم است که باعث ساخت یک مسیر باکیفیت در زمانی معقول می‌گردد. در این مقاله از شرکت آسفالت ماکادام شرق قرار است به سراغ اصلی‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات ساخت راه برویم. با ما در ادامه همراه باشید.

تجهیزات ماشینی راه‌سازی

یکی از مهم‌ترین تجهیزات در راه‌سازی که باعث پیشرفت‌های فراوانی در این زمینه بوده‌اند را می‌توان ماشین‌های سنگین راه‌سازی دانست، هرکدام از این ماشین‌های سنگین که در این مقاله معرفی خواهیم کرد در زمان معرفی خود انقلابی در زمینه راه‌سازی پدید آوردند و کارها را بسیار آسان‌تر از گذشته کردند. با ما در ادامه همراه باشید تا این ماشین‌های قدرتمند را به شما معرفی کنیم.

فینیشر

ماشین فینیشر

فینشر را شاید بتوان یکی از سرعت‌بخش‌ترین ماشین‌آلات در دسته تجهیزات راه‌سازی دانست. این ماشین کاری بسیار ساده اما در عین حال کاربردی انجام می‌دهد. عملکرد فینیشر به این صورت است که به این دستگاه موادی نظیر آسفالت و بتن داده می‌شود، سپس توسط اپراتور برای دستگاه طول، عرض و ضخامتی تعریف می‌گردد. در ادامه این دستگاه با عرض تعریف شده و با طول و ضخامت تعریف شده لایه‌ای از مواد داده شده را برروی سطح زمین پخش می‌کند.

کار این دستگاه گرچه ساده است اما بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر از روش پخش مواد توسط نیروی انسانی است که پیش از تولید این ماشین مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بد نیست اشاره کنیم که معمولا پس از پخش مواد توسط فینیشر برروی زمین به وسیله غلتک‌ها آن را سفت و محکم می‌کنند تا چسبندی کامل بین لایه و سطح زمین شکل بگیرد.

گریدر

ماشین گریدر

گریدرها نیز عملکرد بسیار مهمی در زمینه راه‌سازی دارند. این ماشین‌های سنگین حاوی تیغه‌های افقی در بین چرخ‌های عقب و جلوی خود هستند که به وسیله کابین عمیلیاتی که در قسمت میانی دستگاه واقع شده است و راننده سوار بر آن است کنترل می‌شود. عملکرد تیغه‌های گریدر تراز کردن سطح خاک است. البته این دستگاه کاربردهای دیگری نیز مانند از بین بردن برف و یا هر لایه غیرضروری از روی سطح زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که در مرحله آسفالت مسیر کاربرد فراوانی دارد.

جرثقیل کامیون

جرثقیل کامیون

همگی ما با کاربرد کامیون‌ها آشنا هستیم اما جرثقیل کامیون یک ویژگی بسیار مهم نسبت به کامیون‌های معمولی دارد و آن ویژگی همانطور که از نامش پیداست وجود یک بازوی مکانیکی برای بلند کردن اجسام است. شاید در نظر اول چنین بازویی به نظرتان کاربرد زیادی نداشته باشد اما توجه داشته باشید که در عملیات‌های عمرانی گاهی قطعات فلزی و بتنی بسیار سنگینی جابجا می‌شوند که وزن بالایی دارند و بلند کردن آن‌ها برای نیروی انسانی بدون تجهیزات عملا غیرممکن است. در این مرحله بازوی موجود برروی جرثقیل کامیون باعث می‌شود برای جابجایی این قطعات مشکلی وجود نداشته باشد. همین کاربرد مهم است که جرثقیل کامیون را در لیست مهم‌ترین تجهیزات راه‌سازی قرار می‌دهد.

بیل مکانیکی

بیل مکانیکی

بیل‌ها از ابزار بسیار مهم و کاربرد در راه‌سازی به شما می‌روند و هدف اصلی ساخت آن‌ها حفاری است. بیل‌های مکانیکی که قطعا بارها آن‌ها را دیده‌اید دارای یک بازوی بلند است که در انتهایش سطلی به شکل حفره‌ای وجود دارد. بیل مکانیکی البته کاربردهای بیشتری نیز دارد و برای بلند کردن اجسام سنگین، تخریب، قطع درختان، لایروبی کردن رودخانه‌ها و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که کابین و بازوی بیل مکانیکی قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند که در عملکرد این دستگاه را بهبود ویژه‌ای می‌دهد.

ماشین غلتکی

ماشین غلتکی

ماشین‌های غلطکی را دیگر همه به خوبی می‌شناسند، این دستگاه‌ها که کارشان وارد کردن فشاری یک سو و هم اندازه به سطح زمین است به منظور صاف کردن پس از پخش آسفالت برروی زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. موادی مانند آسفالت یا بتن پس از پهن شدن برروی زمین برای افزایش سطح چسبندگی میان آن‌ها و سطح زمین نیاز به فشار دارند تا به درستی به زمین بچسبند و طول عمر خوبی داشته باشند. از این رو ماشین‌های غلطکی بسیار پرکاربرد هستند زیرا همانطور که می‌دانید عملیات آسفالت مسیر یک بخش جدانشدنی در زمینه راه‌سازی به شمار می‌رود. این ماشین‌ها از انواع مختلفی برخوردار هستند که بسته به نوع پروژه انتخاب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چکش تخریب

چکش تخریب

گاهی در پروژه‌های راه‌سازی مسیری که قرار است آن را بسازند از جنس سنگ است و نمی‌توان آن را به راحتی تخریب کرد، در این شرایط و شرایط مشابه است که دستگاهی قدرتمند به نام چکش تخریب می‌تواند چاره کار باشد. این ماشین دارای قدرت بسیار زیادی است و می‌توان از آن برای تخریب هرچیزی استفاده کرد، از سنگ گرفته تا دیوارهای بتنی استفاده کرد. کاربرد این چکش‌ها کاملا غیرقابل انکار است و پروژه‌های فراوانی وجود دارند که انجام آن‌ها بدون استفاده از ماشین چکش تخریب غیرممکن است.

بولدوزرهای زنجیری

بولدوزرهای زنجیری

این ماشین نیز مانند گریدر برای صاف کردن مسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت میان گریدر و بولدوزرهای زنجیری در پروژه‌هایی است که از آن استفاده می‌کنند. برخلاف گریدر که در زمین‌های تقریبا هموار مورد استفاده قرار می‌گیرد بولدوزرهای زنجیری به وسیله چرخ‌های خاص خود (که شمایلی شبیه به چرخ تانک دارند) می‌توانند در زمین‌های ناهموار مانوور بسیار خوبی بدهند همچنین از این ماشین می‌توان در زمین‌های شنی و گلی نیز استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که چرخ‌های زنجیری سرعت کمتری نسبت به لاستیک دارند و برای همین در زمین‌هایی که نسبتا هموار باشد برای بیشتر شدن سرعت کار از بولدوزرهای معمولی استفاده می‌شود.

لودر

لودر

لودرها نیز از مهم‌ترین تجهیزات راه‌سازی به حساب می‌آیند که در پروژه‌های بسیاری از آن‌ها استفاده می‌شود، لودرها ماشین‌هایی هستند که از آن‌ها برای بلند کردن و جابجا کردن مواد از روی زمین استفاده می‌شوند. این ماشین‌ها در دو نوع لاستیکی و چرخ زنجیری موجود هستند که تفاوت آن‌ها در مدل چرخ‌هایشان است، لودرهای چرخ زنجیری چرخ‌هایی شبیه به چرخ تانک دارند و برای استفاده در مسیر‌های ناهموار مناسب هستند، از طرفی لودرهای لاستیکی چرخ‌هایی شبیه به چرخ‌های خودرو دارند و برای استفاده در مسیرهای هموارتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته شاید فکر کنید که با وجود لودر چرخ زنجیری نیازی به لودر لاستیکی نیست و می‌توان از آن برای مسیرهای هموار نیز استفاده کرد اما باید توجه داشته‌باشید که چرخ‌های زنجیری سرعت بسیار پایینی در حرکت دارند، برخلاف چرخ‌های لاستیکی که در مسیرهای هموار با سرعت مناسبی حرکت می‌کنند.

کامیون

کامیون را دیگر همه می‌شناسند و نیازی به معرفی آن نیست اما این ماشین آنقدر در دسته‌بندی تجهیزات راه‌سازی مهم و کاربردی است که نمی‌توان در این مقاله به آن اشاره نکرد. این ماشین شباهت زیادی به وانت دارد اما دارای ابعاد بسیار بزرگتری است و می‌تواند حجم بسیار بیشتری از بار را جابجا کند. در پروژه‌های ساخت و ساز جابجایی بار بسیار لازم است و قطعات فلزی و بتنی فراوانی در طول انجام پروژه جابجا می‌شود که جابجایی آن‌ها تنها با استفاده از کامیون میسر است. کامیون‌ها با ظرفیت‌های بار گوناگونی تولید می‌شوند که بسته به حجم پروژه از آن‌ها استفاده می‌شود. این کامیون‌ها می‌توانند تا چند تن بار را به راحتی تحمل کرده و آن‌ها را جابجا کنند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. فراموش نکنید که نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید. از اینکه با ما همراه هستید از شما سپاس گزاریم.