فرشته ٬خیابان آقا بزرگی
نبش بن بست گلفام ٬ پلاک ۳۸
شنبه - پنج شنبه 7.30 - 16.30
جمعه ها تعطیل
  • Mehran
  • بدون دیدگاه
علت محبوبیت بالای آسفالت

علت محبوبیت بالای آسفالت در چیست؟ چرا سنگفرش آسفالت بهترین انتخاب است؟

در این مقاله قرار است درباره علت محبوبیت بالای آسفالت صحبت کنیم، حتما شما نیز متوجه شده‌اید که سنگفرش آسفالت محبوب‌ترین نوع از روسازی به شمار می‌رود. از جاده‌ها و خیابان‌ها گرفته تا پارکینگ‌های عمومی و بسیاری از اماکن دیگر معمولا دارای سنگفرشی از جنس آسفالت هستند. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا در اکثر پروژه‌ها از آسفالت استفاده می‌شود در صورتی که مواد خوب دیگری نیز وجود دارند که مانند آسفالت از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردار هستند. با ما در ادامه همراه باشید تا اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این ماده سیاه‌رنگ را بررسی کنیم.

اگر یک پروژه بزرگ روسازی در پیش دارید اما نمی‌دانید کدام روسازی برایتان بهتر و کاربردی‌تر است و در انتخاب میان روسازی‌های گوناگون به مشکل خورده‌اید بهترین راه‌حل برای شما اطلاع از مزیت‌های کامل هرکدام از این روسازی‌ها است. در ادامه این مقاله قرار است ۴ دلیل اصلی محبوبیت آسفالت را بایکدیگر بررسی کنیم تا بتوانید با مزیت‌های اصلی استفاده از این ماده در روسازی‌ها آشنا شوید.

۱- کاهش بسیار زیاد هزینه‌ها

یکی از اصلی‌ترین علت‌های محبوبیت بالای آسفالت را می‌توان به صرفه بودن آن عنوان کرد که می‌تواند چه در زمان انجام پروژه و چه در دراز مدت کاهش زیادی در هزینه‌های شما داشته باشد. روسازی آسفالت طول عمر بسیار بالایی دارد و از این رو بازگشت اولیه سرمایه شما زودتر صورت می‌پذیرد. در واقع یک پارکینگ که جنس روسازی آن از نوع آسفالت باشد و طراحی و نگهداری آن به درستی و به شکل اصولی انجام گیرد می‌تواند ۱۵ تا ۲۰ سال برایتان عمر کند.

جدا از بحث طول عمر بالا هزینه تعمیر آسفالت نیز بسیار کمتر از دیگر روسازی‌ها است، در واقع در صورت به‌وجود آمدن هرگونه خرابی برروی آسفالت به راحتی می‌توان آن را با استفاده از آسفالت سرد تعمیر کرد، حتی در صورتی که روسازی شما آسیب‌های زیادی دیده باشد نیازی به آسفالت مجدد به صورت کامل نیست و می‌توان تنها لایه رویی آسفالت را کند و مجددا آن را آسفالت کرد. حتی در این مرحله نیز می‌توان با بازیافت آسفالت کنده شده و استفاده مجدد از آن هزینه‌ها را کاهش زیادی داد.

بیشتر بخوانید: 3 فرآیند اصلی بازیافت آسفالت برای استفاده مجدد در محل

۲- زیبایی آسفالت در مدت زمان طولانی علت محبوبیت بالای آسفالت

یکی دیگر از علت‌های محبوبیت بالای آسفالت را می‌توان زیبایی آن و از دست ندادن جلوه این لایه در طولانی مدت دانست، معمولا روسازی‌هایی که دارای جنس‌های دیگر نظیر بتنی یا سنگی هستند پس از مدت زمانی جلوه خود را از دست می‌دهند و زیبایی سال اول پس از نصب را ندارند. اما آسفالت برخلاف دیگر روسازی‌ها در صورت نگهداری روزانه می‌تواند سال‌ها پس از نصب مانند روز اول زیبا به‌نظر برسد و جلوه خود را حفظ کند.

برای نگهداری روزانه که در بند بالا گفته شد نیز کار زیادی لازم نیست و تنها کافی است که سطح روسازی به صورت روزانه با استفاده از آب و جارو پاکسازی شود تا آلودگی‌ها و لکه‌های به‌وجود آمده در طول روز پیش از آن‌که اثر دائمی ایجاد کنند پاک شوند. این عمل نه تنها باعث زیبایی آسفالت شما می‌گردد بلکه باعث افزایش طول عمر روسازی شما می‌گردد. زیرا در صورت ریزش موادی مانند روغن خودرو برروی آسفالت و پاک نکردن آن پس از مدتی آسیب‌هایی به روسازی آسفالت وارد می‌گردد که شما می‌توانید تنها با کمی نظافت روزانه از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید.

بولدوزرهای زنجیری

۳- استفاده از آسفالت دارای مزایای زیست محیطی است

شاید مهم‌ترین علت محبوبیت بالای آسفالت را بتوان فواید زیست محیطی استفاده از آسفالت دانست. آسفالت قابل بازیافت است. در واقع، سالانه میلیون‌ها تن روسازی آسفالت استفاده شده خرد و بازیافت می شود تا به آسفالت جدید تبدیل شود. این‌کار باعث کاهش بسیار زیاد استفاده از مواد طبیعی جهت تولید آسفالت جدید می‌گردد. همچنین آسفالت بازیافت شده به صورت سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد که با کاهش بسیار زیاد استفاده از قیر در این نوع آسفالت در کاهش گرمای جهانی نیز نقش مهمی دارد.

شاید در نظر شما حذف مقداری قیر تاثیر زیادی در تولید گرما نداشته باشد اما توجه داشته باشید که برای پروژه‌های بزرگ ساعت‌ها قیر پخته می‌شود و با در نظر گرفتن تعداد بسیار زیاد پروژه‌های روسازی در سطح جهان اهمیت این موضوع برایتان روشن خواهد شد. همچنین روسازی آسفالت متخلخل، جایگزینی برای روسازی آسفالت سنتی، به آب اجازه می‌دهد تا به‌جای جاری شدن و ایجاد سیل بالقوه یا مشکلات تجمع آب، از طریق آن به سطح آب زیرین به‌طور طبیعی جریان پیدا کند.

بیشتر بخوانید: مزایا استفاده از آسفالت بازیافتی و فرآیند بازیافت روسازی

۴- کاهش محسوس زمان اجرای پروژه

این مورد از آن دسته از علت‌های محبوبیت بالای آسفالت است که هرچه سطح پروژه بزرگتر باشد بیشتر به چشم می‌آید. پیمانکاران حرفه‌ای آسفالت که از تجهیزات کامل اجرای روسازی آسفالت برخوردار هستند می‌توانند در مدت زمانی بسیار کمتر نسبت به روسازی‌های بتنی، روسازی آسفالت را اجرا و آماده استفاده کنند. برای مثال اگر دارای یک مجتمع تجاری و یا هر مکان دیگری هستید که پارکینگ عمومی بزرگی در آن وجود دارد، روسازی آسفالت می‌تواند ظرف مدت ۱ الی ۲ روز در آن صورت گیرد و پس از آن آماده استفاده شود اما استفاده از بتن می‌تواند بسیار طولانی باشد.

جدا از نصب اولیه در صورتی که پارکینگ شما با استفاده از بتن ساخته شده باشد زمانی که روسازی شما دچار مشکلات شود و نیاز به تعمیر پیدا کند باید روسازی مجددا و به صورت کامل انجام گیرد که مدت زمان بسیار زیادی نیاز دارد. در صورتی که از روسازی آسفالت استفاده کرده باشید تنها نیاز به تعویض لایه رویی آسفالت دارید که در مدت زمان بسیار کوتاهی آماده می‌گردد. از این رو اگر به دنبال صرفه‌جویی در زمان اجرای پروژه هستید آسفالت می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

شرکت آسفالت ماکادام شرق با در اختیار داشتن تجهیزات روز دنیا در زمینه اجرای آسفالت و همچنین کارخانه‌های تولید آسفالت می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای پروژه‌های شما باشد. زیرا این شرکت می‌تواند با توجه به شرایط پروژه شما فرمول آسفالت را تغییر دهد و آسفالتی کاملا سفارشی‌سازی شده برای پروژه شما تولید کند. این امر می‌تواند در دراز مدت کاهش بسیار زیادی در هزینه‌های نگهداری شما نیز داشته باشد. همچنین این شرکت با توانایی اجرای پروژه‌های آسفالت از صفر تا صد با حذف شرکت‌های واسط می‌تواند پروژه‌های شما را با بودجه کمتری انجام دهد و صرفه‌جویی کاملی در این زمینه برای شما به ارمغان بیاورد.

با توجه به علت‌های محبوبیت بالای آسفالت پس چرا در برخی از پروژه‌ها از بتن استفاده می‌شود؟

هرچند مزایای زیادی برای استفاده از آسفالت وجود دارد که نشان دهنده محبوبیت بسیار بالای این ماده است اما برخی پروژه‌ها با استفاده از بتن ساخته می‌شوند و شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا در تمامی پروژه‌ها از آسفالت استفاده نمی‌شود. باید به شما بگوییم که در برخی پروژه‌های خاص استفاده از بتن می‌تواند بهتر از استفاده از آسفالت باشد. برای آشنایی با اینگونه پروژه‌ها می‌توانید از طریق لینک زیر اطلاعات کاملی جهت انتخاب راحت‌تر میان آسفالت و بتن دریافت کنید:

کلیک کنید: پارکینگ بتنی در مقابل پارکینگ آسفالت کدام یک بهتر است؟

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم. اگر شما نیز تجربه‌ای در زمینه انتخاب میان روسازی‌های گوناگون داشته‌اید و یا پروژه‌هایی را در این زمینه اجرا کرده‌اید خوشحال می‌شویم که تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان سایت درمیان بگذارید. فراموش نکنید که ما را از نظرات ارزشمند خود مطلع سازید.